איך לצאת מהמינוס עד עצמאות כלכלית
מאמרים > עצמאות כלכלית
 

איך הייתם מגדירים הצלחה כלכלית: משכורת טובה? חסכונות גדולים? או אולי היכולת לפרוש בגיל צעיר מהעבודה? המדד להצלחה כלכלית יכול להשתנות בין אדם לחברו, כתלות בשאיפות שלהם בחיים.

 

איך מגדירים הצלחה כלכלית בעולם?

במחקר שנערך לאחרונה בארה"ב כ-40% מהמשתתפים הגדירו הצלחה כלכלית כהעדר חובות, וכ-30% מביניהם הגדירו הצלחה כלכלית כיכולת לחסוך כסף למטרות ארוכות טווח כמו לימודים ופרישה.

עצמאות כלכלית

 

מחקר בינלאומי אחר, הראה כי בתרבויות שונות ההגדרה של הצלחה כלכלית משתנה אף היא. הסקר נערך באסיה ובאפריקה בקרב בעלי נכסים, והוא בדק כיצד הם מגדירים הצלחה כלכלית. באופן מפתיע רבים מביניהם התייחסו לאו דווקא לכמות הנכסים או להעדר החובות אלא לחוויות אותן יכול אדם לצבור.

 

כך למשל, בסין, מתייחסים להצלחה כלכלית כחיים בעלי ערך שהינו מעבר לערך הכלכלי. בהונג קונג, הצלחה כלכלית נתפסת כפתיחות לחוויות חדשות במסגרת חיי רווחה, וביפן היא נתפסת כחיים מעשירים. בדרום אפריקה מגדירים את ההצלחה כבסיס לעצמאות כלכלית, ובסינגפור מתייחסים אליה כדרך לחיות את החיים כפי שאנחנו רוצים. רבים מדברים על החוויה – על טיולים מסביב לעולם, התנסויות קולינריות ומשחקי גולף, כמשקפים הצלחה כלכלית ולא בכדי, שהרי רק מעטים מאיתנו היו מתחלפים עם העשירים שלא עושים דבר מלבד לספור את כספם.


אנו נוהגים להגדיר הצלחה כלכלית, באופן מאוד ברור- אדם שהגיע למצב שבו הוא יכול לשמור על רמת חייו, בזכות הכנסה מנכסים וללא צורך לעבוד. זהו שלב בחיים שבו מושגת עצמאות כלכלית, כמובן שאין גבול לכמות העושר שניתן לצבור. אלא שעבורנו המטרה היא קודם כל לא להיות תלויים בהכנסה מעבודה ולזכות בחופש הכלכלי כדי להגשים עצמנו בין אם זה יהיה בצבירת עוד עושר, או עושר של פנאי, קריירה, נתינה ומה שרק נרצה.

 

איך יוצרים הצלחה כלכלית?

הצלחה כלכלית, לרוב אינה מקרית, ואנשים שהצליחו הם לאו דווקא בנים שירשו הון, בעלי כשרון ייחודי, אינטליגנציה מיוחדת או ידע כלכלי רחב. בפועל, במקרים רבים קשה לנבא מי יצליח כלכלית ומי לא? 


מחקרים שעוסקים בתחום של ניבוי הצלחה בכלל, בין אם זה הצלחה בקורסים צבאיים יוקרתיים כמו קורס טייס, חובלים או יחדות מובחרות ובין אם זה בניבוי הצלחה בבית בספר, באוניברסיטה, בהקמת עסק או בבניית עושר אישי, מגלים שמדדים שגרתיים כמו בדיקות אינטליגנציה וכישורים לא מספקים תחזית מהימנה מספיק.

 

לאחרונה החלו המחקרים לעסוק ולבחון - האם הגישה שלנו תקבע את הצלחתנו? ואכן המחקרים מראים ששילוב תכונות אישיות וגישה לחיים קובע את עתידנו, באופן מהותי יותר מאשר הכישורים הטבעיים שלנו. לדוגמא, הגישה לקשיים וכשלונות מגלה, שסטודנטים או אנשים שגישתם לכישלון הינה חיובית, יצליחו הרבה יותר ממי שחושש מכישלון. הסטודנטים שמוכנים לראות את הכשלון כאירוע הכרחי בדרך להצלחה ואת ההצלחה כמסע ארוך שדורש נחישות והתמדה צפויים להרוויח יותר ואילו מי שפוחד מכישלון ייכשל. 


עקרונות להצלחה כלכלית

פחות מעשירית מהאוכלוסיה מצליח להגיע לעצמאות כלכלית. מה משותף להם? 

עוצמת המטרה- עבורם עצמאות כלכלית הינה מטרה ברורה, מוגדרת בזמן.

עוצמת הנחישות - בחירה לראות בכל כשלון שלב מקדם בדרך להצלחה.

עוצמת הפתרון - במקום להגיד לא אפשרי, מאמצים גישה של איך בכל זאת.

עוצמת האפקטיביות - יש להם תכנית פעולה יום יומית! שבה בכל יום הם מקדמים עצמם למטרה. 

עוצמת הויתור - הם מוכנים לשלם מחירים כמו לישון פחות שעות, להתאמץ יותר ולעבוד יותר כדי להצליח.

עוצמת הידע והלמידה -  הם הופכים להיות מומחים בההשקעות באפיק מאוד מסויים, מקפידים ללמוד כל הזמן.

עוצמת האני - חושבים חיובי, מחזקים עצמם, הודפים חשיבה שלילית, בוטחים בעצמם.

עוצמת הסביבה - בוחרים סביבה תומכת, שמחה של משקיעים ומתרחקת מסביבה של ספקנות ופחדים. קושרים קשרים עם שותפים לדרך.

 

באופן מפתיע, רבים מאיתנו מוכנים להתחייב כלכלית ל-25 שנות משכנתא, די בקלות ובלי לחשוב יותר מדי, אך רק מעטים מוכנים לקחת התחייבות שתוביל אותם להצלחה כלכלית. אם אתם נמצאים בקבוצה שכן מוכנה להעז, אנחנו מחכים לתת לכם את הכלים בקורס סוד הכסף שיפתח בקרוב. כדי לקבל החלטה מושכלת, אנו מזמינים אתכם להגיע קודם כל להרצאת מבוא, ולהשקיע רק שעתיים מזמנכם ו-99 ₪. השקעה קטנה לטובת עתיד של הצלחה כלכלית. 

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
מה הלקוחות שלנו חושבים עלינו...
"מדיבורים למעשים, שנה וחצי עברה מאז שהסתיים הקורס אבל התובנות, החוזקות והכלים ממשיכים ללוות אותי יום יום. תודה רבה על ההזדמנות הנפלאה ללמוד לחשוב אחרת, להבין את הפער העצום בין חלום לעשייה. המון תודה" עדי גייגר
"מתחושה של חוסר אונים מבחינה כלכלית, מה מצפה לנו בסוף כל חודש ובעתיד בכלל. הרווחנו שליטה וידיעה כיצד להתנהל נכון ביום יום , וכיצד להתארגן כלכלית להגשמת חלומות ולהצליח בכך." עירית ועזרא חביבי
"הגעתי כמעט באקראי לקורס מאמנים ומהר מאוד הבנתי שהגעתי למקום הנכון ובזמן הנכון. לא יכולתי לקבל הכשרה מקצועית יותר ממה שקיבלתי כאן. רכשתי לעצמי מקצוע חדש, מרגש עם המון סיפוק ונתינה." עמירה טל
"ברצוננו להודות לך על תרומתך לקורס הכנה לפרישה לשנת 2014, עבור עובדי מכון ויצמן. הרצאתך הייתה מקיפה, מעניינת ובעלת תרומה ניכרת להעשרת הידע של הפורשים. הנושא עורר עניין רב בקרב המשתתפים." אורנה גריידי ואורית ויטרבו.
גיל אורלי שימש כיועצי הכלכלי. המלצותיו והדרכתו ליוו את מרכז מיכל דליות בתחילת הדרך. עצותיו ורעיונותיו היו חשובים ומועילים מאד
לפגישת ייעוץ חינם השאירו פרטיכם כאן ונציגינו יצרו עמכם קשר בהקדם
שם דואר אלקטרוני *

קבוצת גיל אורלי  |  אימון וייעוץ כלכלי  |  036529132