מלחמת התשה כלכלית
מאמרים > ניהול תקציב משפחתי
 

מלחמת התשה כלכלית

כבר זמן מה שאנו נמצאים במלחמת התשה. ראשית, יש את הדרום שמופגז לאורך תקופה ארוכה עד שהחל והסתיים מבצע צוק איתן. שנית, כולנו נמצאים במלחמת התשה כלכלית, במסגרתה הכל מסביב מתייקר בעוד שהמשכורות שלנו קופאות במקום.

עלויות הלחימה, המוערכות בקרוב ל-15 מיליארד שקלים, צפויות אף הן להתווסף למלחמת ההתשה הכלכלית שלנו, ולהשפיע על כולנו, משפחות ויחידים, שכירים ועצמאים. הניוזלטר הנוכחי כולל עצות מעשיות להתמודדות עם המצב, בתקווה שבעתיד הוא יתחלף בשגרה רגועה ומבורכת.

חבל הצלה אבל לא לכולם
ועדת הכספים החליטה להעניק פיצוי, בהיקף כולל של כמיליארד ₪, לעסקים שנמצאים עד 40 ק"מ מרצועת עזה. פיצוי זה, עליו ניתן לקרוא באתר רשות המיסים, יסייע בוודאי לעסקים הללו ואף יציל חלק מהם מסכנת קריסה וסגירה. הועדה אף הקימה קרן שמטרתה לסייע למילואמיניקים שעסקיהם נפגעו בשל צו 8, ולפיצוי בגין עובדים המתגוררים עד 40 ק"מ מהרצועה, אבל מה יקרה לעסקים שממוקמים החל מהקילומטר ה-41?

 

מכיוון שהיקף הפיצוי היה מגיע לכדי 5 מיליארד ש"ח, ועדת הכספים החליטה להגביל אותו הן בהיקף והן מבחינת רדיוס הפיצוי. המשמעות היא שעסקים רבים שחוו בעוצמה את התקיפות מעזה ואת השלכותיה הכלכליות, לא יקבלו סיוע ויעמדו בפני סכנת סגירה. מכאן יחל כדור שלג כלכלי, שעלול להשפיע על המשק כולו.

 

ניהול תקציב משפחתי


רגע אחרי הלחימה: איך המשק שלנו נראה?
בעקבות הלחימה ראינו צמצום משמעותי בהיקפי הצריכה. על אף שתקופת החופש הגדול מתאפיינת בדרך כלל בבילויים ובצריכה רבה מהממוצע, המצב הבטחוני והכלכלי, הביאו אנשים ועסקים לכדי צמצום צריכה ודחיית רכישות לא חיוניות.

 

החשש מפגיעה פיזית וכלכלית הביא לביטולי טיסות וחופשים, הזמנות למסעדות ובילויים, מצב הרוח הלאומי הירוד ושידורי החדשות הבלתי נגמרים הביאו לירידה בפרסום. עסקים מכל תחום כמעט, חוו את הירידה בביקושים ובפעילות העסקית שלהם, ומצאו את עצמם מתקרבים לתהום פיננסית. המצב של העסקים צריך להטריד את כל אחד מאיתנו, שכן ירידה בצמיחה ובביקושים, עלולה להוביל להגדלת האבטלה, לסכן את יציבות והמשק ואף להגרר למיתון.

גם בשוק הנדל"ן התמונה לא מזהירה. מאז שחוק ביטול המע"מ הועלה, ועד היום שוק הנדל"ן חווה ירידה חדה של כ-58% במכירת דירות חדשות שמחירן עד ל-1.6 מיליון. בעקבות המצב, החליט שר האוצר לדחות את הדיון בחוק לאוקטובר, וכתוצאה מכך, הקיפאון בשוק זה צפוי להמשך, ולהקטין את יציבות שוק הנדל"ן.

אז מה בעצם קורה פה ואיך זה משפיע עלינו? נתחיל מאובדן ימי העבודה וימי החופשה, שנגרמו עקב הלחימה בעזה, נמשיך בהאטה בקרב העסקים ובביטול הטבות מס שמשאירים לכולנו פחות כסף בכיס, ונוסיף למשוואה שוק הון לא יציב שעלול להביא לקריסת ההשקעות הסולידיות, ושוק נדל"ן לא יציב, שנמצא בקיפאון. הסכנות אורבות לכולנו מסביב, כעת עלינו להבין כיצד פועלים בתקופה כזו.

 


איך משקי הבית צריכים להתמודד עם המצב?
בתחילת השביל שיצר כדור השלג הזה, נמצאים העסקים הקטנים. אם נחזור לקנות ולבלות כפי שעשינו טרם המשבר, נוכל לסייע להם להמנע מסגירה ולמעשה לשפר את המצב הכלכלי במשק. נכון שבמצב הנוכחי כולנו רוצים לחכות עד שדברים ישתפרו והשקט יחזור, אבל עד אז, אולי המסעדה האהובה עלינו כבר תסגר. כמובן, כל זה תלוי ביכולות התקציב המשפחתי שלכם.

בתנאי חוסר וודאות כלכלית, מטרתנו כפולה, לחזוק את הביטחון הכלכלי ולהגיע עד עצמאות כלכלית. יש לנהוג כאילו כבר אירע האירוע שאנו חוששים ממנו, כך שנצא מחוזקים בין אם הוא יקרה ובין אם לא. אז באילו תחומים כדאי לנו לפעול?

1.  בטחון תעסוקתי וסכנת אבטלה- יש לבצע מספר פעולות לחיזוק הביטחון התעסוקתי, החל מחיזוק התרומה לארגון ועד הכנת אלטרנטיבות תעסוקתיות לרבות הכשרה ולימוד תחומים חדשים. במובן זה זו עשויה להיות גם הזדמנות שהחשש לאבדן העבודה יוביל מהאיזור הבטוח והמוכר לעיסוק ששנים כבר חלמתם עליו ולא העזתם.

2.    התייעלות וחסכון- זה הזמן להגדיל את החיסכון החודשי ב 10% לפחות לצורך הקמת קרן חירום כלכלית. לטובת העניין יש לשלב בין צרכנות נבונה (לקנות בזול ורק מה שצריך) לבין ויתור על סעיף הוצאה פחות חשוב, לתקופה מוגבלת.

3.    השקעות וחסכון- בתקופה זו מרבית החסכונות שלנו חשופים לשוק ההון בארץ בין אם דרך כספי הפנסיה, ההשתלמות או אפילו החסכון לילדים. מומלץ להתייעץ בהקדם עם יועץ השקעות על מנת להקטין את החשיפה לתנודות הצפויות בשוק ההון.

4.  משכנתא והלוואות- חשוב לא להגיע למצב שבו החיובים, בעיקר של המשכנתא חוזרים. לכן יש לנקוט בצעדים למניעת החזר מבעוד מועד, החל ממיחזור הלוואות לזולות יותר ועד להקפאת תשלום המשכנתא למספר חודשים. תשלום משכנתא שחוזר, יפגע קשות בדירוג האשראי שלכם ועשוי להקשות על תכניות הבראה בהמשך.

5.    נכסים- זו הזדמנות להכיר בכך שבמאה ה 21 ביטחון כלכלי לא מושג ע"י עבודה אלא רק ע"י נכסים ולכן הקדישו את העשור הקרוב  להשגת נכס אחד לפחות  (נכס- כל דבר שיוצר הכנסה בלי לעבוד- דירה, נכס נדלני, תיק מנוהל בשוק ההון, פנסיה, עסק שבו אינכם עובדים, קניין רוחני וכו..)

 6.  ניצול הזדמנויות - השוק של דירות עד 1.6 מיליון ₪ נמצא כרגע בקיפאון עד להחלטה בעניין מע"מ 0 לקוני דירה ראשונה. למי שמחפש דירה כזו ואינו עומד בקריטריונים כדאי להזדרז, שכן אם יאושר החוק צפויה עלייה בביקוש ואיתה עליית מחירים. גם הריבית הנמוכה מאפשרת מינוף משתלם למשקיעים.

איך בעלי עסקים צריכים להתמודד עם המצב?

1.    אשראי ותזרים מזומנים-  הקדימו להכין תזרים מזומנים ריאלי לחודשים הקרובים. בכל מצוקת תזרים עתידית, יש לטפל מידית. יש לזכור כי חלק מהבנקים חוששים מהמצב בו עסקים רבים נקלעו לקשיים. למרות הצהרות התמיכה בעסקים במלחמה, כבר נתקלתי בעסקים שהבנק החמיר את מדיניות האשראי כלפיהם. האשראי המומלץ ביותר הינו ההלוואה בערבות מדינה ולאחריו לדון עם הבנק בפתרונות מתאימים. זכרו עדיף עודף מזומנים על פני קוצר.


2.    מדיניות תשלומים לספקים-  יש לשמור על מערכות היחסים עם ספקים, וככל הניתן לשלם בזמן- גם הם תלויים בכך. אם אינכם יכולים לעמוד במועדי התשלומים יש לשוחח עם הספקים וליצור בהירות לגבי מועד התשלום.

3.    הקטנת האשראי - עסק הבנוי על אשראי, הינו בעייתי ובסכנה, אם הנכם תלויים באשראי חובה עליכם לבחון מחדש את מבנה העסק, הכנסותיו והוצאותיו ולבצע שינויים שיקטינו את דרישות האשראי שלכם, צמצום הוצאות, ביטול חלקים לא רווחיים והשקעה בצמיחה לטווח ארוך מצד שני. אם אינכם מצליחים פנו בדחיפות לייעוץ עסקי, אל תגלגלו את העסק בכל מחיר.

4.    הפרדה בין בית ועסק- זה הזמן להקפיד על הכלל החשוב הזה ובהזדמנות זו להקטין את משיכות הכספים לצרכי הבית (כן צמצום בבית) במטרה לחזק את העסק.

5.    קופת מזומנים- אחת המטרות העסקיות שלכם לשנה הקרובה, היא לבנות בעסק קופת מזומנים שתאפשר השקעות והתמודדות עם מצבי משבר.

6.    שיווק ומכירות- הכפילו את הזמן האישי שלכם המוקדש להשגת לקוחות או טיפוחם.

מומלץ לקחת ייעוץ עסקי המקנה חינוך פיננסי לא רק לבוגרים אלא גם לילדים.

 


 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
banner
מה הלקוחות שלנו חושבים עלינו...
"מדיבורים למעשים, שנה וחצי עברה מאז שהסתיים הקורס אבל התובנות, החוזקות והכלים ממשיכים ללוות אותי יום יום. תודה רבה על ההזדמנות הנפלאה ללמוד לחשוב אחרת, להבין את הפער העצום בין חלום לעשייה. המון תודה" עדי גייגר
"מתחושה של חוסר אונים מבחינה כלכלית, מה מצפה לנו בסוף כל חודש ובעתיד בכלל. הרווחנו שליטה וידיעה כיצד להתנהל נכון ביום יום , וכיצד להתארגן כלכלית להגשמת חלומות ולהצליח בכך." עירית ועזרא חביבי
"הגעתי כמעט באקראי לקורס מאמנים ומהר מאוד הבנתי שהגעתי למקום הנכון ובזמן הנכון. לא יכולתי לקבל הכשרה מקצועית יותר ממה שקיבלתי כאן. רכשתי לעצמי מקצוע חדש, מרגש עם המון סיפוק ונתינה." עמירה טל
"ברצוננו להודות לך על תרומתך לקורס הכנה לפרישה לשנת 2014, עבור עובדי מכון ויצמן. הרצאתך הייתה מקיפה, מעניינת ובעלת תרומה ניכרת להעשרת הידע של הפורשים. הנושא עורר עניין רב בקרב המשתתפים." אורנה גריידי ואורית ויטרבו.
גיל אורלי שימש כיועצי הכלכלי. המלצותיו והדרכתו ליוו את מרכז מיכל דליות בתחילת הדרך. עצותיו ורעיונותיו היו חשובים ומועילים מאד
לפגישת ייעוץ חינם השאירו פרטיכם כאן ונציגינו יצרו עמכם קשר בהקדם
שם דואר אלקטרוני *

קבוצת גיל אורלי  |  אימון וייעוץ כלכלי  |  036529132